4 miesiąc ciąży

Twój maluszek wchodzi w okres intensywnego wzrostu. Proporcje dziecka stają się bardziej harmonijne, gdyż w znacznie szybszym tempie rośnie jego ciało. Dzięki temu głowa nie wydaje się już tak duża. Rozwijają się zmysły, szczególnie receptory dotyku i smaku. Twoje dziecko potrafi już ssać kciuk i ma czkawkę. Układ pokarmowy jest już rozwinięty, dziecko połyka płyn owodniowy i wydala go.

Dłonie i stopy maleństwa mają już swoje unikalne linie papilarne. Ciało dziecka jest pokryte delikatnym meszkiem zwanym lanugo. Kości stają się coraz twardsze i zwiększa się masa mięsni. Niedługo możesz poczuć pierwsze ruchy swojego malucha, ponieważ dziecko ma coraz więcej siły i intensywniej rusza rączkami i nóżkami. Wraz z rozwojem szkieletu, mięsni i układu nerwowego zwiększa się sprawność motoryczna twojego dziecka. W tym okresie ruchy płodu są jeszcze nieskoordynowane, ale przyczyniają się do tworzenia połączeń synaptycznych pomiędzy neuronami. Maluch marszczy już czoło, brwi, mruży oczy i robi różne minki.

Jeśli w twoim łonie rośnie córeczka, ma już rozwiniętą macicę wraz z jajnikami. W czwartym miesiącu ostatecznie wykształca się łożysko, które służy do wymiany tlenu, dwutlenku węgla, wody, soli mineralnych i substancji odżywczych pomiędzy matką a płodem. Wasze układy krążenia są rozdzielone, a rolę filtra spełnia łożysko. Krew mamy tętnicami doprowadza do łożyska ważne dla dziecka substancje, które następnie docierają do płodu za pośrednictwem pępowiny. Dokonuje się wymiana, a substancje odpadowe i dwutlenek węgla przenika przez łożysko do krwi matki.


Bibliografia:

  1. Ciąża, poród, opieka nad dzieckiem, red. dr Yves Morin, Wrocław 2004
  2. Od poczęcia do narodzenia, Longin Marianowski, Warszawa 2004
  3. W oczekiwaniu na dziecko, Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg, Sandee Hathway B.S.N, Poznań 2004


Warto przeczytać

 
Ćwiczenia w czasie ciąży
Coraz więcej mówi się o tym, że kobieta w ciąży powinna pozostać aktywna fizycznie. Umiarkowane ćwiczenia są nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim korzystne dla Ciebie i dziecka. Kobiety, które nie wykonują żadnych ćwiczeń w czasie ciąży, stają się mniej sprawne (...)