Jak się rozwijają zmysły twojego maluszka ?

Mamo, ja słyszę!

Słuch jest najlepiej rozwiniętym zmysłem twojego dziecka w życiu płodowym. Zaczątki uszu powstają już w drugim miesiącu, ale ucho wewnętrzne rozwija się pomiędzy 4 i 5 miesiącem życia. Zmysł słuchu zaczyna w pełni funkcjonować od 7 miesiąca. W ostatnim trymestrze ciąży dziecko odbiera dźwięki z otoczenia i reaguje na nie. Środowisko wodne, w którym się rozwija, nie jest szczelną barierą dla dźwięków, dlatego dziecko słyszy bicie twojego serca, odgłosy z jelit czy przepływającą przez pępowinę krew. Już po urodzeniu płaczący maluch łatwiej się uspokaja, gdy przytula je mama. Możliwe, że dzieje się tak dlatego, że odgłos bicia serca matki jest mu znany i kojarzy się z bezpieczeństwem.

Dźwięki, które słyszy dziecko mają znaczenie dla jego rozwoju zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu. Muzyka stymuluje rozwój mowy i mózgu. Śpiew łatwiej dociera do dziecka w brzuchu mamy i jest lepiej przez nie odbierany. Nie dziw się więc, że twoje maleństwo już w życiu płodowym reaguje pobudzeniem na hałas, a uspokaja się, kiedy dociera do niego cicha i łagodna muzyka. Jeśli zależy Ci na tym, żeby wspomóc rozwój swojego dziecka słuchaj w ciąży muzyki klasycznej. Badania naukowców wyraźnie wskazują, iż słuchanie Bacha czy Mozarta korzystanie wpływa na inteligencję dziecka. Harmonijne dźwięki muzyki klasycznej pomogą mu w przyszłości w nauce języków obcych, matematyki i logicznego myślenia.

Mamo, ja widzę!

Oczy dziecka kształtują się już w pierwszych tygodniach życia. Około 18 dnia po zapłodnieniu powstaje zawiązek oka i mięśni, które nim poruszają. Wnastępnych tygodniach tworzą się powieki. W 3 miesiącu ciąży oczy, które dotychczas były od siebie oddalone, zmieniają swoje położenie i zbliżają się do siebie. W 7 miesiącu oczy są już całkowicie wykształcone, dziecko może je otwierać i zamykać. Od tego momentu dziecko może widzieć. Receptory wzrokowe twojego malucha reagują na silne bodźce świetlne, które przenikają przez ścianę macicy i płyn owodniowy. Choć pole widzenia dziecka jest ograniczone, rozróżnia ono ciemniejsze i jaśniejsze odcienie.

Mamo, ja czuję!

Pierwsze receptory dotyku powstają, kiedy twoje dziecko ma 8 tygodni. Najpierw występują one w jamie ustnej, a następnie na palcach. Maksymalny poziom wrażliwości zostaje osiągnięty pomiędzy 6 i 7 miesiącem życia płodowego.

Reakcja na bodźce jest zależna od ich intensywności i zmienia się wraz z rozwojem dziecka. Na początku ciąży twój maluszek zazwyczaj odsuwa dłonie i stopy od dotykanej powierzchni ciała. W 6 miesiącu dziecko umie już odwracać główkę i ssać kciuk. Ten odruch utrzyma się również po narodzinach.

Ważnym elementem nawiązywania związku emocjonalnego z dzieckiem jeszcze przed jego narodzinami jest dotykanie i głaskanie brzucha matki, gdyż płód reaguje na takie bodźce. Ale uwaga jeśli głaskanie brzucha powoduje skurcze macicy –zaprzestań tych pieszczot.

Mamo, ale smaczne!

Zmysł smaku również rozwija się wcześnie, funkcjonuje już od 3 miesiąca ciąży. Na obrazie USG często widać, jak nienarodzone dziecko wysuwa język i smakuje otaczający go płyn owodniowy. Dieta matki ma wpływ na smak i zapach tego płynu, a kubki smakowe są już pod koniec ciąży dobrze wykształcone. Badania wykazały, że dziecko wykazuje szczególne upodobanie do słodkich substancji znajdujących się w płynie owodniowym.

W odróżnieniu od tych wyżej opisanych zmysłów, ocena reakcji węchowych twojego maluszka nie jest możliwa, gdyż rozwija się on w środowisku wodnym. Wiadomo jednak, że dziecko w chwili narodzin ma już wykształcony węch i rozpoznaje twój zapach.

Bibliografia:

  1. Ciąża, poród, opieka nad dzieckiem, red. dr Yves Morin, Wrocław 2004
  2. Od poczęcia do narodzenia, Longin Marianowski, Warszawa 2004
  3. W oczekiwaniu na dziecko, Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg, Sandee Hathway B.S.N, Poznań 2004