Piękna mama

W ciąży możesz czuć się mniej atrakcyjna. Przyrost wagi, obrzęki lub żylaki mogą sprawić, że niechętnie przeglądasz się w lustrze. A przecież ciąża to wyjątkowy czas w twoim życiu i jeśli nie przestaniesz dbać o siebie, możesz wyglądać zachwycająco. Gazety i telewizja chętnie pokazują spodziewające się dziecka gwiazdy i celebrytki, ucząc nas w ten sposób dostrzegać piękno kobiet w ciąży. Aby twoje starania przyniosły rezultaty, musisz pamiętać, że pod wpływem zmian hormonalnych w czasie ciąży zmienia się stan twojej cery i włosów. Z tego powodu powinnaś stosować specjalne preparaty, które będą dostosowane do twojego stanu.

Skórę w tym czasie należy traktować delikatnie, dobrym rozwiązaniem jest używanie preparatów o specjalnym przeznaczeniu dla kobiet w czasie ciąży. Dają one pewność, że składniki są tak dobrane, że nie podrażnią twojej skóry i będą bezpieczne dla maluszka. Obecnie w drogeriach i aptekach możesz znaleźć całe zestawy kosmetyków przeznaczonych dla kobiet ciężarnych. Co powinno się znaleźć w takich preparatach, a czego nie powinno być w ich składzie? Zwróć również uwagę, że te informacje, które dotyczą pielęgnacji w czasie ciąży, powinnaś uwzględnić również w okresie karmienia piersią.

Przede wszystkim nie powinnaś używać kosmetyków z pochodnymi wit. A, szczególnie niebezpieczne są doustne preparaty, które są używane w leczeniu trądziku. Silne retinoidy takie jak: tretinoina, isotretinoina, adapalen, tazaroten nie powinny być stosowane podczas ciąży i karmienia, gdyż mają one zdolność przenikania do warstw skóry właściwej, co może być niebezpieczne dla twojego dziecka. Oprócz pochodnych wit. A powinnaś również uważać na inne preparaty złuszczające, szczególnie takie, które zawierają kwasy owocowe. W czasie ciąży nie można stosować kwasu salicylowego, ale również inne kwasy nie są polecane w twoim stanie. Twoja cera jest znacznie bardziej wrażliwa na powstanie plam pigmentacyjnych, a zabiegi złuszczające sprawią, że będziesz bezbronna na działanie promieni słonecznych i zmian poziomów hormonów w twoim organizmie. Jeśli zależy Ci na zlikwidowaniu przebarwień, kuracje rozjaśniające powinnaś zostawić na okres po urodzeniu swojego maluszka. Jeśli jednak jesteś zdecydowana na stosowanie preparatów złuszczających, musisz wybrać takie kosmetyki, które mają niskie stężenie kwasów.

Aby uniknąć przebarwień, powinnaś regularnie stosować preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi. Dla kobiet w ciąży i tych, które karmią piersią najlepsze będą filtry mineralne (fizyczne), gdyż niektóre rodzaje filtrów chemicznych mogą przenikać do organizmu mamy i dziecka. W okresie ciąży warto otaczać skórę ochroną przeciwsłoneczną, ponieważ w tym czasie jesteśmy narażone na powstawanie przebarwień pigmentacyjnych, ostudy, czy trudnych do usunięcia plam spowodowanych przez burzę hormonów. Regularne stosowane kremów z filtrami może pomóc w uniknięciu tych problemów.

W czasie ciąży twoje ciało powiększa się w bardzo szybkim tempie, dlatego powinnaś stosować preparaty, które pomogą Ci zapobiegać powstawaniu rozstępów. Kobieta w ciąży powinna przede wszystkim zwrócić uwagę na nawilżanie i uelastycznianie skóry. Dobrą metodą jest codzienny masaż ciała oliwką lub olejami naturalnymi. Dla kobiet w ciąży polecany jest olej ze słodkich migdałów i z pestek moreli. Na pewno chciałabyś, żeby olej którym będziesz wykonywać masaż roztaczał piękny zapach. Przestrzegamy jednak przed stosowaniem olejków eterycznych, gdyż mogą one uczulać i źle działać na rozwój płodu. Ważne, abyś starała się wybierać takie preparaty, które mają jak najprostszy skład, bez dużej ilości konserwantów i agresywnych detergentów.

Zmiany hormonalne wpływają na kondycję twojej cery i włosów. Czupryny większości kobiet w czasie ciąży stają się bardziej gęste i błyszczące, ale u niektórych pań pogarsza się ich kondycja. W tym okresie możesz mieć ochotę na farbowanie włosów. Powinnaś jednak powstrzymać się z tym zabiegiem w pierwszym trymestrze. Na pewno nie jest zalecana trwała ondulacja. Pod wpływem zmian hormonalnych twoje włosy mogą zachować się w sposób nieprzewidywalny i efekt zabiegów może być odmienny od oczekiwanego. Poza tym substancje chemiczne mogą wchłonąć się przez skórę głowy do naczyń krwionośnych i niekorzystnie zadziałać na płód. Jeśli twoje włosy są w kiepskim stanie, dobrym pomysłem jest skrócenie włosów i zrobienie wygodnej fryzury.

Jeśli chcesz się zrelaksować, możesz pomyśleć o wyjeździe do spa. O ile czas spędzony na basenie jest dla Ciebie bardzo korzystny, przy stosowaniu specjalistycznych zabiegów oraz masażów powinnaś zwrócić uwagę na swój stan. Nie wszystkie rodzaje masażów są polecane dla pań w czasie ciąży, tak samo nie wszystkie preparaty, które są stosowane podczas tych zabiegów mogą przypaść Ci do gustu. Twoja wrażliwość zapachowa znacznie się zwiększa, więc może okazać się, że zapach mazidła do masażu teraz może wywoływać mdłości. Pamiętaj, że nie powinnaś korzystać z sauny w czasie ciąży.

Jak widać pielęgnacja urody podczas ciąży narzuca na Ciebie pewne ograniczenia i wymaga większej wiedzy na temat tego, co dzieje się w twoim organizmie. Aby było Ci łatwiej, przygotowaliśmy w punktach najważniejsze zasady pielęgnacji urody przez przyszłą mamę:

  • Stosuj kosmetyki, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży.
  • Nie używaj silnych preparatów złuszczających z pochodnymi wit. A i kwasami owocowymi.
  • Używaj filtrów przeciwsłonecznych.
  • Stosuj naturalne oleje lub delikatne oliwki do masażu ciała.
  • Nie używaj olejków eterycznych.
  • Nie farbuj włosów i nie stosuj trwałej ondulacji (szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży).
  • Przed zabiegami specjalistycznymi (np. masażami) zawsze poinformuj o swoim stanie.

Bibliografia:

  1. Ciąża, poród, opieka nad dzieckiem, red. dr Yves Morin, Wrocław 2004
  2. Od poczęcia do narodzenia, Longin Marianowski, Warszawa 2004
  3. W oczekiwaniu na dziecko, Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg, Sandee Hathway B.S.N, Poznań 2004