Seks podczas ciąży

Życie seksualne podczas ciąży ulega pewnym ograniczeniom, ale nie przestaje istnieć. Charakterystyczna jest zmienność aktywności seksualnej w poszczególnych trymestrach. U ponad 50% kobiet w trakcie pierwszego trymestru libido spada. Ten brak zainteresowania seksem jest związany ze zmęczeniem, nudnościami, wymiotami czy bolesnymi piersiami. U kobiet, które tych dolegliwości nie doświadczają, poziom popędu utrzymuje się na naturalnym poziomie. Niektóre ciężarne obserwują u siebie nawet wzmożenie potrzeb seksualnych, które spowodowane jest dynamicznymi zmianami hormonalnymi. Apetyt na seks zwiększa się zwykle w drugim trymestrze i ponownie opada w trzecim.

Osłabieniu ulega nie tylko pociąg seksualny, ale także przyjemność, jaką kobieta czerpie ze współżycia. W ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży odsetek kobiet, które nie postrzegają współżycia jako przyjemnego wzrasta do 41%, a w dziewiątym miesiącu osiąga nawet 59%.

Ze współżyciem podczas ciąży wiążą się dwa główne i powszechne lęki. Pierwszy z nich to obawa przed zranieniem płodu lub spowodowaniem poronienia. W prawidłowej ciąży takie ryzyko nie istnieje. Maleństwo jest dobrze chronione wewnątrz worka owodniowego i macicy, szyjka macicy ma długość około 3-4cm, a jej kanał wypełniony śluzem ma średnicę około 1-2 mm stanowi to bardzo mocną barierę zabezpieczającą płód przed wszelkimi urazami w trakcie stosunku seksualnego.

Wiele par obawia się, że orgazm może stać się przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu. Faktem jest, że podczas orgazmu dochodzi do skurczów macicy, które u niektórych kobiet mogą pojawiać się nawet 30 minut po stosunku. Nie są one jednak z pewnością sygnałem porodu i nie stanowią zagrożenia dla płodu chyba, że szyjka jest wiotka i krótka, ale o tym to już pewnie wiesz od swojego lekarza. Wbrew obiegowym opiniom, badania pokazują, że u par utrzymujących aktywność seksualną podczas ciąży prawidłowo przebiegającej rzadziej zdarzają się przypadki przedwczesnego porodu niż u tych, które powstrzymują się od współżycia. Generalnie orgazm nie jest szkodliwy dla płodu, a ryzyko pojawia się jedynie w przypadku ciąży wysokiego ryzyka. Dokładnie nie jest jeszcze zbadany wpływ orgazmu na wywołanie akcji porodowej w ostatniej fazie ciąży. Z tego powodu wielu lekarzy, na tym etapie zaleca wstrzemięźliwość. Pewne ograniczenia są nakładane na współżycie w momencie, kiedy główka wstawia się do miednicy ale przy zachowanej i zamkniętej szyjce macicy nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Jedyne niebezpieczeństwo wiąże się z mogącym się zdarzyć zakażeniem dróg rodnych.

Są okoliczności, które mogą skłonić lekarza do zakazania parze współżycia. Taka decyzja wiąże się z pewnymi określonymi objawami takim jak: pojawienie się krwawienia z niewyjaśnionych przyczyn, objawów poronienia, pękniętych błon płodowych czy też, gdy rozpoznano tzw. łożysko przodujące (łożysko pokrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy) co oznacza, że stosunek płciowy mógłby spowodować jego przedwczesne oddzielenie i krwawienie mogące zagrażać matce i dziecku. Uprawianie seksu jest również zabronione w ostatnim trymestrze ciąży mnogiej oraz podczas ostatnich 8-12 tygodni ciąży dla kobiet, których poprzednie ciąże zakończyły się przedwczesnym porodem. Podobnie jest w przypadku tych pań, które wcześniej poroniły.

Nawet przy ograniczeniach współżycia seksualnego, jakie nakłada na partnerów ciąża można czerpać dużą przyjemność ze stosunków. Ważne jest, żeby zrozumieć i zaakceptować bariery medyczne, jakie stają przed partnerami. Bardzo ważne jest, aby szukać nowych pozycji, które zapewnią optymalną satysfakcję przy minimalnym ryzyku. Do najczęściej zalecanych należą różne warianty pozycji bocznych, od tyłu i kobieta na górze (reguluje ona głębokość penetracji członka). Może okazać się, że niektóre kobiety w czasie ciąży są bardziej chętne do współżycia, gdyż łatwiej przeżywają orgazm lub jest on bardziej intensywny. Ważne jest, aby przyszli rodzice wybrali najlepsze dla siebie rozwiązanie, które sprawi im obustronną przyjemność i jednocześnie będzie bezpieczne dla maluszka.

Bibliografia:

  1. Ciąża, poród, opieka nad dzieckiem, red. dr Yves Morin, Wrocław 2004
  2. Od poczęcia do narodzenia, Longin Marianowski, Warszawa 2004
  3. W oczekiwaniu na dziecko, Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg, Sandee Hathway B.S.N, Poznań 2004