Przedwczesny poród

Jedną z obaw, która niepokoi przyszłe mamy, jest możliwość przyjścia dziecka na świat przed wyznaczonym terminem. Za poród przedwczesny uznajemy taką sytuację, gdy maleństwo urodzi się przed upływem 37 tygodnia ciąży. Większość kobiet, które rodzą przed tym terminem należy do grupy, w której wystąpiły czynniki ryzyka przedwczesnego porodu. Co ciekawe, wskaźnik porodów przedwczesnych u kobiet rasy białej jest niższy (6 na 100 porodów) niż w przypadku kobiet rasy czarnej (13 na 100 porodów). Badacze wiążą to częściowo z czynnikami socjoekonomicznymi. Przyczyny przedwczesnego przyjścia maluszka na świat można podzielić na dwie grupy. Jedna dotyczy tych czynników, na które masz wpływ, a inne są niezależne od Ciebie bądź bardzo trudne do wyeliminowania:

Powinnaś zminimalizować te czynniki ryzyka, które dotyczą twojej sytuacji i dzięki temu zwiększyć szansę na to, że twój maluch przyjdzie na świat w odpowiednim terminie.

 • Zerwij z nałogami.

W naszym kalendarzu pisaliśmy już, że palenie papierosów i picie alkoholu jest bardzo niekorzystne dla rozwoju płodu. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z tych nałogów musisz liczyć się z tym, że zwiększasz szansę na to, że twoje dziecko przyjdzie na świat zbyt wcześnie. Najlepiej byłoby, jeśli rzuciłabyś palenie jakiś czas przed ciążą, tak, aby organizm mógł spokojnie dojść do siebie. Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, każdy inny moment też jest odpowiedni. Pamiętaj, że nie istnieje oficjalnie uznana ilość alkoholu, którą możesz wypić w ciąży bez szkody dla swojego maleństwa. Nawet parę kieliszków wina lub szampana albo kilka drinków może zaszkodzić dziecku i tym samym przyczynić się do przedwczesnego porodu.

 • Nie zażywaj samodzielnie leków.

Bardzo ważne jest, żebyś nie stosowała żadnych lekarstw na własną rękę. Wiele medykamentów ma niezbadany wpływ na płód i stosowanie takich preparatów powinno zostać wprowadzone tylko wtedy, gdy ich działanie przynosi więcej korzyści niż ewentualne efekty uboczne związane z ich stosowaniem. Taką decyzję powinien podjąć lekarz, dlatego jeśli masz jakieś problemy zdrowotne, to w ciągu tych 9 miesięcy nie próbuj leczyć się samodzielnie, tylko skieruj się do swojego lekarza.

 • Dbaj o właściwy przyrost masy ciała.

Zbyt duży lub zbyt mały przyrost masy ciała może okazać się bardzo niebezpieczny dla twojego malucha. Dbaj o to, aby mniej więcej zmieścić się w normach opisanych dla poszczególnych trymestrów. Ważne jest stosowanie zbilansowanej diety ciążowej i ćwiczenia fizyczne odpowiednie dla kobiet ciężarnych.

 • Zadbaj o prawidłową i zbilansowaną dietę.

Ważne jest, abyś podczas tych wyjątkowych 9 miesięcy dostarczała swojemu organizmowi i maluszkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Oprócz zaleceń, które zostały przedstawione w artykule dotyczącym diety ciążowej, zwróć uwagę na to, aby spożywać produkty bogate w cynk. Istnieją badania, które wiążą zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu z niedoborem cynku. Pokarmy bogate w cynk to przede wszystkim: ostrygi, skorupiaki, wątróbka i mięso. Jeśli jesteś wegetarianką powinnaś zwrócić szczególną uwagę na to, aby często jeść produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, pestki dyni, jajka lub chude mleko.

 • Nie dopuść do powstania infekcji dziąseł.

Już przed zajściem w ciążę powinnaś wyleczyć wszystkie problemy stomatologiczne tak, aby później nie mieć problemów z zębami. W czasie ciąży szczególnie niebezpieczne są infekcje dziąseł, które mogą powodować Przedwczesny poród Dobrym pomysłem jest odwiedzenie dentysty i kontrola uzębienia przynajmniej raz w trakcie trwania ciąży.

 • Nie wykonuj ciężkiej pracy fizycznej.

Jeśli twoja praca zawodowa polega na podnoszeniu lub przesuwaniu ciężkich przedmiotów powinnaś ją ograniczyć na czas ciąży, a w niektórych przypadkach nawet zawiesić. Również długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej nie jest wskazane dla kobiet w twojej sytuacji. W domu także nie powinnaś wykonywać czynności, które wymagają od Ciebie dużego wysiłku fizycznego. Jeśli np. w trakcie ciąży przeprowadzasz się lub jesteś w trakcie remontu, wszystkie ciężkie prace fizyczne powinnaś zostawić partnerowi lub poprosić o pomoc rodzinę albo znajomych. W sytuacji, gdy nie masz takiej możliwości pozostaje Ci zatrudnienie ekipy z zewnątrz, która wykona te prace za Ciebie.

 • Słuchaj zaleceń lekarza.

W niektórych (dość rzadkich) sytuacjach lekarz może zabronić Ci współżycia seksualnego bądź zasugerować zmniejszenie liczby stosunków. W czasie normalnej, zdrowej ciąży nie ma zazwyczaj takich przeciwwskazań i możesz bez obaw cieszyć się seksem. Jeśli jednak twoja ciąża nie przebiega prawidłowo, to uprawianie seksu lub przeżywanie orgazmu w czasie ostatniego trymestru może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnego porodu.

 • Dbaj o higienę intymną.

Infekcje intymne takie jak grzybica, waginoza lub rzęsistkowica mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Szczególnie wtedy, gdy nie zostaną odpowiednio wyleczone, mogą mieć groźne konsekwencje dla kobiet w ciąży. Bardzo ważna jest regularna i odpowiednia pielęgnacja okolic rodnych tak, aby nie dopuścić do powstania infekcji. Powinnaś bezwzględnie przestrzegać zdrowych zasad, czyli nosić przewiewne stroje, które nie doprowadzą do przegrzania okolic intymnych i unikać miejsc, które mogą się stać potencjalnym źródłem zakażenia. Ważny jest odpowiedni sposób podmywania (od przodu ku tyłowi) oraz używanie jednego, specjalnie do tego przeznaczonego ręcznika lepiej jest osuszać srom ręcznikami papierowymi. Jeśli używasz ręcznika dbaj o to, żeby ręcznik był często prany. Przy podmywaniu powinnaś korzystać z aptecznych preparatów, które są dostosowane dla kobiet w ciąży. W utrzymaniu lub przywróceniu fizjologicznego pH pochwy, które ma tak duże znaczenie w profilaktyce chorób intymnych, szczególnie pomocne są tabletki dopochwowe FEMINELLA® VAGI C. FEMINELLA® VAGI C jest jedynym na rynku produktem zawierającym właściwie dobraną dawkę 250 mg witaminy C. Preparat zmniejsza częstość infekcji u kobiet w ciąży, przez co obniża ryzyko przedwczesnego pęknięcia błon płodowych u kobiet ze skłonnością do zakażeń intymnych. FEMINELLA® VAGI C otrzymała pozytywną opinię Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, a w zeszłym roku została nagrodzona Laurem Konsumenta w kategorii Odkrycie Roku.

Oczywiście nie są to wszystkie czynniki, które mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Choroby takie jak różyczka lub niektóre choroby weneryczne również niosą zagrożenie, dlatego już przed rozpoczęciem starań o dziecko powinnaś wykonać badania w ich kierunku. Inne czynniki, które mogą powodować przedwczesny poród to: brak równowagi hormonalnej, łożysko przodujące, wrażliwa macica, niewydolność cieśniowo - szyjkowa oraz przedwczesne skrócenie i rozszerzenie szyjki macicy. Czynnikami ryzyka są również choroby przewlekłe, na które cierpi przyszła mama np. nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca lub nerek. Jeśli cierpisz na któreś z tych schorzeń powinnaś znajdować się pod ścisłą opieką lekarza oraz w szczególny sposób dbać o siebie. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko urodzenia maluszka przed terminem.

Bibliografia:

 1. Ciąża, poród, opieka nad dzieckiem, red. dr Yves Morin, Wrocław 2004
 2. Od poczęcia do narodzenia, Longin Marianowski, Warszawa 2004
 3. W oczekiwaniu na dziecko, Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg, Sandee Hathway B.S.N, Poznań 2004